Основні поняття та напрями безбар’єрності
Безбар’єрність
Це комплексний підхід до розробки та впровадження державної політики, що спрямована на створення умов для вільного доступу всіх категорій населення до різних аспектів життя. Безбар’єрне середовище – це простір, у якому відсутні дискримінація, соціальні стереотипи та упередження, а також враховані потреби й інтереси кожної людини.
Доступність
Гарантування рівного доступу для всіх соціальних груп до фізичного середовища, транспорту, інформації, зв’язку, інформаційно-комунікаційних технологій та інших послуг і об’єктів як у міській, так і сільській місцевості.
Інклюзія
Це процес розширення участі кожної людини у суспільному житті шляхом усунення бар’єрів. Інклюзія передбачає створення конкретних рішень, які забезпечують рівноправну інтеграцію всіх громадян у всі сфери діяльності. Основний принцип – залучення та врахування потреб кожного.
Фізична безбар’єрність
Усі елементи фізичного середовища мають бути доступними для представників різних соціальних груп, незалежно від їх віку, здоров’я, інвалідності, місця проживання чи інших факторів.
Інформаційна безбар’єрність
Забезпечення доступу до інформації для всіх людей, зокрема тих, хто має функціональні чи комунікативні порушення. Це включає використання різних форматів: шрифт Брайля, великий шрифт, аудіоописи, жестову мову, субтитри, адаптовані текстові формати та альтернативні засоби комунікації.
Цифрова безбар’єрність
Доступ до високошвидкісного інтернету, публічних цифрових послуг та інформації має бути забезпечений для всіх соціальних груп.
Суспільна та громадянська безбар’єрність
Рівні можливості для участі всіх людей та їх об’єднань у громадському та політичному житті, у культурних подіях, а також створення умов для фізичного розвитку, самореалізації та громадської активності.
Освітня безбар’єрність
Рівний доступ до освіти на всіх етапах життя, можливість здобувати нову професію, підвищувати кваліфікацію та розвивати додаткові компетенції.
Економічна безбар’єрність
Створення умов, за яких кожен громадянин, незалежно від віку, статі, здоров’я чи інших чинників, може працевлаштуватися, отримати ресурси для підприємництва або працювати самозайнято.
Корисні ресурси
Громадська організація «Безбар’єрність»
Серія навчальних роликів про аутизм від ГО Happy Today
Освітній серіал «Безбар’єрна грамотність»
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?»
Відповідальна особа з питань безбар’єрності в Києві
Уповноважена Київської міської ради з прав осіб з інвалідністю
Нормативна база
Національна стратегія із створення безбар’єрного простору на період до 2030 року
Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»
Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю